Wyprawa w góry
Wiele osób lubi górskie wędrówki. Jednak często zdarza się, że podczas wyprawy dochodzi do wypadku lub zaginięcia. W przypadku polskich służb ratunkowych pomoc zostaje udzielona nieodpłatnie. Warto jednak pamiętać, że w przypadku nieszczęśliwego zdarzenia w górach poza granicami Polski, pomoc nie jest refundowana. Oznacza to niejednokrotnie ogromne koszty dla turystów.
Dobre ubezpieczenie to podstawa
Decydując się na wyjazd w gry warto zatroszczyć się nie tylko o miejsce noclegowe. Niezmiernie istotne jest wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia. Może być one nieocenione w przypadku wyprawy w góry poza granicami Polski.
Akcje ratunkowe przeprowadzane w górach wymagają niejednokrotnie helikopterów czy psów tropiących. To w połączeniu z udziałem wyszkolonych ludzi generuje olbrzymie koszty. W Polsce turyści nie są obciążani kosztami akcji ratunkowych, nawet jeśli wykażą się rażącą nieodpowiedzialnością.
W innych państwach koszty ratownicze mogą sięgać kilkunastu tysięcy. Dlatego decydując się na wypad w góry, warto zatroszczyć się o odpowiednie ubezpieczenie górskie. Ubezpieczenie takie umożliwia otrzymanie specjalistycznej opieki oraz zwrot kosztów w przypadku konieczności zaangażowania większej ilości jednostek ratunkowych.
Jak wybrać dobre ubezpieczenie w góry?
Wyprawy w góry zawsze są ryzykowne. Nawet najbardziej doświadczony turysta może mieć wypadek w górach. Dlatego ubezpieczenie jest wręcz niezbędne. Dobre ubezpieczenie górskie umożliwia znaczące obniżenie kosztów akcji ratunkowych. Decydując się na zakup ubezpieczenia w góry warto sprawdzić, co ono zawiera.
Dobre ubezpieczenie gwarantuje:
- transport do Polski,
- ewentualny transport zwłok,
- zwrot kosztów akcji ratunkowej,
- darmową opiekę.
To absolutne podstawy jakie powinno zawierać dobre ubezpieczenie w góry. Warto jednak pamiętać, że na rynku znajduje się wiele ofert. Decydując się na zakup górskiego ubezpieczenia, dobrze jest porównać ze sobą wiele ofert. Rozwiązanie takie umożliwi wybór najkorzystniejszej opcji ubezpieczenia.
Regulamin to podstawa
Wykupując polisę ubezpieczeniową na wyjazd w góry należy zwrócić szczególną uwagę na jej regulamin. Wykupienie ubezpieczenia nie czyni z turysty nietykalnego. Jeśli do wypadku dojdzie po spożywaniu alkoholu, wówczas polisa przestaje obowiązywać.
Wiele osób kupując ubezpieczenie nie zwraca uwagi na regulamin. Wyprawy powyżej pewnych wysokości są traktowane nie jako wycieczki a uprawianie sportu i wymagają specjalnych ubezpieczeń. Czasem zdarza się, że ludzie korzystając ze zwykłego ubezpieczenia biorą udział w zawodach czy wspinają się na bardzo duże wysokości. W takiej sytuacji ubezpieczenie również przestaje obowiązywać. Najlepszą opcją przy zakupie polisy jest dokładna jej analiza. Pozwoli to na oszczędzenie sporych ilości pieniędzy.
Wyprawy w góry to popularny sposób na spędzanie wolnego czasu. Wielu pasjonatów górskich wędrówek wykupuje jednak ubezpieczenie w góry. Umożliwia ono zwrot kosztów w przypadku konieczności podjęcia akcji ratunkowej. Warto pamiętać, że w przypadku wypadku w górach poza terenem Polski, akcje ratunkowe nie są bezpłatne, wręcz przeciwnie. Niejednokrotnie ich koszty są bardzo wysokie. Wykupienie ubezpieczenia umożliwia zwrot poniesionych kosztów.