Ubezpieczenie górskie – czy każdy powinien je mieć?

Miłośnicy gór nie znają granic. Zawsze wydają się gotowi do odkrywania nowych szlaków, a po zakończeniu wycieczki już myślą o kolejnym wyzwaniu, czy to w polskich górach, czy na jednym z licznych europejskich szlaków. Ta pasja do natury prowadzi nawet do podróżowania w dalekie zakątki świata, do innych społeczności, na przykład w słynne azjatyckie Himalaje, czy w tajemnicze południowoamerykańskie Andy, tak więc posiadanie odpowiedniej ochrony ubezpieczeniowej to absolutna podstawa. Krótko mówiąc, chodzi o to, aby mieć pewną ochronę, która pomoże Ci w razie wypadku, lub problemu podczas podróży.

Czy każdy wielbiciel gór powinien posiadać ubezpieczenie górskie?

Generalnie trzeba wziąć pod uwagę poziom trudności, który jest narzucany przez samego turystę, w zależności od jego upodobań i warunków fizycznych. Początkujący wybiorą prostsze trasy, które nie są zbyt długie i zbyt techniczne, ponieważ ich celem jest przyjemnie spędzić dzień w górach. Są jednak śmiałkowie, którzy są alpinistami, lub himalaistami i są bardzo ambitni i decydują się pójść o krok dalej, wybierając bardziej skomplikowane i nieodkryte trasy – a są nawet trasy, na których dochodzi do regularnych wypadków śmiertelnych.

Generalnie trzeba wziąć pod uwagę poziom trudności, który jest narzucany przez samego turystę, w zależności od jego upodobań i warunków fizycznych

Oczywiste jest, że w każdej z tych dwóch sytuacji nikt nie jest wolny od nieszczęścia, czy to w postaci skręcenia kostki, udaru cieplnego czy upadku. Są to sytuacje, które zdarzają się w górach bardzo często. Jest to ryzyko, na które naraża się, każdy poszukiwacz przygód pakując plecaki i zakładając buty trekkingowe, dlatego ubezpieczenie górskie ze strony szlakibezgranic.plto jedyne słuszne rozwiązanie, które zapewni Ci spokój ducha w dniu wyprawy.

Nie pozwól, by cokolwiek zrujnowało Twoją wycieczkę w góry

Jednak poza tymi drobnymi niepowodzeniami, najbardziej irytujące są sytuację, w których plany ulegają zmianie z przyczyn od nas niezależnych. Wyobraź sobie, że bardzo cieszysz się z powodu wycieczki w góry, do której przygotowywałeś się przez kilka miesięcy, a w ostatniej chwili, z powodu siły wyższej, nie możesz pojechać. Jest to prawdziwy problem, jeśli planowałeś podróż do innego województwa lub kraju, a nawet na inny kontynent, głównie ze względu na ilość pieniędzy, które wydałeś/ wydałaś, a większości usług nie można anulować. Aby uniknąć tego typu incydentów, warto rozważyć możliwość wykupienia ubezpieczenia górskiego z ochroną od kosztów rezygnacji z podróży z dowolnego powodu – czy to z powodów zdrowotnych, zawodowych, prawnych, nadzwyczajnych lub innych ważnych powodów. Pozwoli ci ono odzyskać do 100% kosztów podróży.

Generalnie trzeba wziąć pod uwagę poziom trudności, który jest narzucany przez samego turystę, w zależności od jego upodobań i warunków fizycznych

Ważne jest, abyś był/ była wystarczająco zabezpieczony/ zabezpieczona na następną podróż. Prawdopodobnie nic złego się nie wydarzy, ale w miarę możliwości powinieneś zrobić wszystko, aby nic nie zakłóciło Twoich planów. Nikt nie lubi, gdy nieprzewidziane zdarzenie psuje wakacje lub weekend w górach.

Do wyboru jest między innymi ubezpieczenie jednorazowe, lub stałe ubezpieczenie na cały rok

Jeśli jesteś wielbicielem gór, który organizuje wyprawy od czasu do czasu, lepszą opcją będzie tymczasowe ubezpieczenie na wybrane przez Ciebie dni, które obejmie między innymi pomoc medyczną, repatriację i wcześniejszy powrót, ochronę od kradzieży i uszkodzenia bagażu, czy sprzętu elektronicznego, odwołanie podróży lub ochronę przed różnymi dyscyplinami sportowymi.

Z drugiej strony, jeśli jesteś pasjonatem wycieczek i częściej bywasz w podróży niż w domu, lepiej byłoby zakontraktować bardziej kompleksową polisę ubezpieczeniową. Dla tych, którzy są stale w drodze, najlepszą opcją będzie roczne ubezpieczenie wielokrotnego wyjazdu, które zagwarantuje ochronę przez cały rok.