Jak działa OC radcy prawnego?
Ubezpieczenia OC kojarzą nam się głownie z obowiązkowymi polisami, które kierowcy muszą wykupować na posiadane pojazdy. Okazuje się jednak, że wśród ubezpieczeń od odpowiedzialności cywilnej istnieje bardzo szeroka gama innych rodzajów polis. Na przykład chroniące lekarzy przed odszkodowaniami za błąd medyczny, albo prawników przed doprowadzeniem do niekorzystnej sytuacji sądowej dla swoich klientów. W dzisiejszym poradniku sprawdzimy jak działa taka polisa i czy każdy prawnik jest zobowiązany ją posiadać.
Co robi radca prawny?
Na początku wyjaśnijmy kim w ogóle jest radca prawny i jakie czynności podejmuje w swojej pracy: Otóż mówimy o osobie, której zadaniem jest pomaganie w zrozumieniu zawiłości prawa poprzez udzielanie tak zwanych porad prawnych, a także prowadzenie spraw sądowych, w tym reprezentowanie swojego klienta na sali rozpraw. Bez radców i adwokatów trudno byłoby wyobrazić sobie funkcjonowanie w dzisiejszym społeczeństwie, gdzie posługujemy się przede wszystkim prawem skodyfikowanym, a prawo zwyczajowe odeszło już dawno do lamusa. OC rady prawnego to natomiast ubezpieczenie, które prawnicy posiadają na okoliczność udzielenia klientowi niewłaściwej porady lub błędu przy prowadzeniu jego sprawy, co kończy się dla niego koniecznością np. zapłaty odszkodowania, utracenia prawa do majątku czy jakąkolwiek inną stratą. Daje to prawnikom komfort działania, ponieważ prawo jest bardzo złożone, niejednokrotnie dopuszcza rozmaite interpretacje jednego i tego samego przepisu, co może spowodować nie lada problemy przy prowadzeniu mogłoby się wydawać prostych spraw.
Czy OC radcy prawnego jest obowiązkowe?
Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej dla adwokatów i radców prawnych jest obowiązkowe. Jest to taka sama zależność jak w przypadku lekarzy czy kierowców samochodów. Prawo nakłada obowiązek wykupu odpowiedniej polisy, ponieważ w innym przypadku popełnienie błędu mogłoby skończyć się naprawdę dotkliwymi kosztami, czasami nawet koniecznością spłacania odszkodowań i wysokości milionów złotych. Aby ustrzec społeczeństwo przed konsekwencjami błędów prawniczych, a także umożliwić samym prawnikom swobodną pracę, ustawodawca zdecydował się na wprowadzenie obowiązku posiadania OC radcy prawnego. Nawet najlepszy prawnik, który zjadł zęby na dziedzinie prawa którą się zajmuje, może kiedyś popełnić błąd. Jesteśmy tylko ludźmi i takie sytuacje zdarzają się mimo najlepszej woli. Natomiast koszty opłacania ubezpieczenia są minimalne w porównaniu z konsekwencjami, które mogłoby przynieść nieposiadanie go, w sytuacji gdy sprawy poszłyby w niewłaściwym kierunku (https://twojeubezpieczeniezdrowotne.pl/obowiazkowe-ubezpieczenie-oc-radcy-prawnego/).
Czy każdy prawnik musi wykupić polisę?
Jednak pomimo faktu obowiązkowości OC, istnieje tutaj podobna zależność jak w przypadku lekarzy i medyków. Otóż nie każdy prawnik, a także nie każdy lekarz, musi samodzielnie wykupić dla siebie polisę od odpowiedzialności cywilnej. Obowiązek ten istnieje zawsze, gdy dana osoba prowadzi własną działalność. Jeżeli natomiast pracuje w dużej kancelarii adwokackiej lub radcowskiej, to tutaj możliwe są dwie drogi. Pierwsza to posiadanie zbiorczego ubezpieczenia na całą kancelarię, co jest najwygodniejsze, ponieważ poszczególni pracownicy nie muszą już przejmować się własnymi polisami. Czasami jednak wciąż należy samemu zatroszczyć się o własne OC radcy prawnego, jednak jeżeli taka konieczność istnieje każdy pracownik kancelarii musi zostać o niej bardzo wyraźnie poinformowany przez szefostwo. Dopuszczenie do wykonywania pracy rozpoczyna się wtedy dopiero po przedłożeniu dowodu zawarcia umowy ubezpieczeniowej.