Dlaczego warto skorzystać z ubezpieczenia OC na rower?

Kiedy myślimy o „ubezpieczeniu OC”, automatycznie przychodzi nam na myśl ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, które jest obowiązkowe dla właścicieli samochodów. Niektórzy ubezpieczyciele idą jednak dalej i biorą pod uwagę również rowerzystów. Ubezpieczenie OC dla rowerzystów to wciąż rzadkość, ale warto je rozważyć. Jak wygląda ubezpieczenie OC dla rowerzystów?

OC dla rowerów

Ubezpieczenie OC na rower, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, jest przede wszystkim odpowiednikiem ubezpieczenia, które znają wszyscy właściciele samochodów. Warto dodać, że tego rodzaju ubezpieczenie OC nie jest obowiązkowe dla rowerów. Jednak rowerzyści, którzy często jeżdżą po mieście, powinni rozważyć zakup takiego ubezpieczenia.

Podczas jazdy rowerem istnieje zwiększone ryzyko kolizji z innym pojazdem, wypadku lub po prostu uszkodzenia drugiego pojazdu. Rowerowe ubezpieczenie OC może w ten sposób ochronić Cię przed ryzykiem, takim jak konieczność pokrycia kosztów naprawy. Należy również pamiętać, że ubezpieczenie OC nie jest ubezpieczeniem roweru, ale rowerzysty, podobnie jak ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. W związku z tym każda osoba posiadająca takie ubezpieczenie jest ubezpieczona, nawet jeśli jeździ na rowerze, który nie należy do niej.

Ubezpieczenie OC na rower jest elastyczne i można je opłacić według naszych potrzeb – może być to opłata sezonowa, czy też na 12 miesięcy.

Kiedy chroni Cię ubezpieczenie OC rowerzysty?

Podobnie jak inne rodzaje ubezpieczeń od odpowiedzialności cywilnej, ubezpieczenie OC rowerzysty zapewnia przede wszystkim ochronę przed szkodami wyrządzonymi przez rowerzystę, osobom trzecim.

OC w tym przypadku to zabezpieczenie finansowe przed koniecznością poniesienia wysokich kosztów w celu zrekompensowania wyrządzonej szkody.

Ubezpieczenie OC rowerzysty obejmuje szkody wyrządzone podczas jazdy rowerem. Dlatego też ubezpieczenie OC chroni Cię w przypadku wyrządzenia szkody na ciele lub mieniu innej osoby, np. jeśli jedziesz zbyt blisko samochodu i uszkodzisz go, lub jeśli jedziesz zbyt szybko i następnie zderzysz się z innym użytkownikiem drogi.

Jakie są korzyści z posiadania ubezpieczenia OC rowerzysty?

Główną zaletą posiadania ubezpieczenia OC rowerzysty jest przede wszystkim to, że w razie wypadku lub kolizji pozostajesz pod ochroną, a firma ubezpieczeniowa przejmuje odpowiedzialność finansową za spowodowany przez Ciebie wypadek. Kolejną ważną zaletą jest możliwość wykupienia ubezpieczenia sezonowego, na przykład w okresie letnim, kiedy pogoda jest bardziej sprzyjająca. Jeśli nie jeździsz na rowerze w zimie, nie będziesz musiał płacić składek, bo Twój rower będzie stał bezczynnie.

W związku z tym ubezpieczenie roweru to bardzo rozsądne rozwiązanie dla wszystkich rowerzystów, zarówno zawodowych, jak i amatorów. Pomoże chronić zdrowie, sprzęt i bagaż rowerzysty. Warto zainwestować we własne bezpieczeństwo jako aktywny uczestnik ruchu drogowego.

Ubezpieczenie OC na rower – Podsumowanie


Przygotowanie roweru do jazdy to nie tylko sprawy techniczne takie jak sprawdzenie opon, hamulców czy też oświetlenie. A co z ubezpieczeniem? Będąc uczestnikiem ruchu drogowego, trzeba przede wszystkim pomyśleć o swojej odpowiedzialności wobec osób trzecich.

Ubezpieczenie OC roweru obejmuje szkody wyrządzone osobom trzecim podczas jazdy rowerem (https://twojeubezpieczeniezdrowotne.pl/ubezpieczenie-rowerowe-od-a-do-z-co-trzeba-wiedziec/). Ubezpieczenie tego rodzaju pokrywa szkody w razie wypadku, np. potrącenia pieszego lub uszkodzenia czyjegoś mienia podczas jazdy.

Jeśli zostanie przez ciebie zarysowany samochód podczas jazdy rowerem lub potrącisz pieszego i spowodujesz tym samym szkodę na ciele, lub mieniu tej osoby, to w takim przypadku mając OC Twój ubezpieczyciel zapłaci za wszelkie wyrządzone przez Ciebie szkody.