Ubezpieczenie rowerowe od a do z – co trzeba wiedzieć

W Polsce towarzystwa ubezpieczeniowe coraz częściej oferują swoim klientom możliwość ubezpieczenia roweru. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo na co zwrócić uwagę przy poszukiwaniu najkorzystniejszej oferty ubezpieczeniowej i na które elementy warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności.

O czym należy pamiętać?

Ubezpieczenie rowerowe to tak naprawdę nic innego jak alternatywa dla zwykłego ubezpieczenia NNW i OC. Jeżeli chodzi o NNW to jest to ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Podczas jazdy na rowerze jesteśmy narażeni na wiele niebezpieczeństw. Jeżeli przydarzy nam się wypadek to będziemy mogli otrzymać stosowne odszkodowanie. OC to z kolei tradycyjne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Tego typu ubezpieczenie chroni rowerzystów przed ewentualnymi konsekwencjami wypadków i niebezpiecznych zdarzeń, które stały się z naszej winy. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się także ubezpieczenie od kradzieży (Casco). Nowe rowery potrafią kosztować nawet kilka tysięcy złotych, dlatego też warto zabezpieczyć się przed złodziejami.

Na co zwrócić uwagę?

Aby wybrać najlepsze ubezpieczenie rowerowe warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych elementów. Składka ubezpieczeniowa zależy w dużej mierze od wybranych pakietów ochrony oraz od kwoty ubezpieczenia. Jeżeli chodzi o ubezpieczenie NNW to pokrywa ono zazwyczaj ewentualne koszty leczenia wypadku do określonej kwoty. Z ekonomicznego punktu widzenia najkorzystniejszym rozwiązaniem będą pakiety OC. Nawet doświadczonemu rowerzyście może przydarzyć się pomyłka na drodze, dlatego też warto przygotować się na nieprzyjemne zdarzenia. Warto dokładnie zapoznać się z umową zaproponowaną przez ubezpieczyciela, a w szczególności z wyjątkami i obostrzeniami, w których ubezpieczenie rowerowe tak naprawdę nie obowiązuje.

Aby wybrać najlepsze ubezpieczenie rowerowe warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych elementów

Cenne wskazówki

Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że wiele ubezpieczeń rowerowych nie dotyczy wyczynowego uprawiania sportu. Osoby, które startują w wyścigach także powinny rozejrzeć się za dedykowanymi ubezpieczeniami. Jeżeli chodzi o kradzież roweru to w wielu przypadkach z ubezpieczenia będzie można skorzystać tylko wtedy, gdy jednoślad będzie odpowiednio zabezpieczony. Wielu ubezpieczycieli wymaga, aby rower posiadał zabezpieczenie do przypięcia (np. U-lock). Aby uniknąć problemów warto zapoznać się z regulaminem. Przy wszelkich kwestiach spornych można oczywiście skorzystać z fachowego doradztwa. Warto sprawdzić także, czy wykupione ubezpieczenie działać będzie również za granicą.