Ubezpieczenie rowerowe – dlaczego warto o nie zadbać?

Przyjęło się, że jazda na rowerze jest sportem bezpiecznym. Na każdym kroku możemy zauważyć rowerzystów bez kasków czy odblasków. Bez problemu możemy spotkać cyklistów po zmroku, bez oświetlenia. Jednakże rower jest pojazdem, który porusza się po ulicach, co naraża go i jego kierowcę na możliwość udziału w kolizjach czy wypadkach. W przeciwieństwie do kierowców samochodów, rowerzysta nie ma dookoła siebie żadnej ochrony. Według raportu z 2021 roku rowerzyści uczestniczyli w 3513 wypadkach drogowych. Zdecydowana większość z nich miała miejsce w terenie zabudowanym. Sprawcą największej liczby wypadków byli kierowcy innych samochodów, a sami rowerzyści przyczynili się do powstania aż 1221 wypadków.

Do najczęstszych przyczyn wypadków spowodowanych przez kierowców roweru wymienione zostały:

  • nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu innym pojazdom,
  • nieprawidłowe wykonywanie manewru skrętu,
  • niedostosowanie prędkości jazdy do warunków panujących na drodze,
  • nieprawidłowe wymijanie.

Warto pamiętać, że rowerzyści są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego. Rower jest pojazdem, który może poruszać się po drodze tylko wtedy gdy obok nie ma wydzielonej drogi przeznaczonej do ruchu rowerowego, popularnej „ścieżki rowerowej.”

Wypadki i kolizje są niestety nieodłączną częścią wycieczek rowerowych, dlatego warto pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu rowerowym.

Ubezpieczenie rowerowe – co to takiego?

Ubezpieczenie rowerowe to dodatkowe zabezpieczenie dla rowerzystów. Dlatego zanim wsiądziemy na rower i wyruszymy na pierwszą wycieczkę warto zastanowić się nad wykupieniem dodatkowego ubezpieczenia.

Towarzystwa ubezpieczeniowe posiadają szereg ofert związanych ubezpieczeniem rowerowym. To od konkretnej umowy zależy cena i zakres obowiązywania. 

Ubezpieczenie rowerowe: OC dla rowerzysty

Jako podstawową składową ubezpieczenia rowerowego zalicza się ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej dla rowerzysty. OC dla rowerzysty to nic innego jak ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym. Może je wykupić każdy kto korzysta z jednośladu, niezależnie czy jest to rower miejski czy posiadany na własność.

Warto posiadać takie ubezpieczenie, ponieważ jeżeli podczas jazdy rowerem spowodujemy kolizję czy wypadek, w którym ucierpią osoby trzecie to właśnie z polisy ubezpieczeniowej zostaną pokryte ich ewentualne straty. Polisa zadziała nawet wtedy gdy przypadkiem zostanie zarysowana karoseria innego samochodu, w trakcie wymijania czy na parkingu.

Ubezpieczenie rowerowe: ubezpieczenie roweru

Wiele z ofert towarzystw ubezpieczeniowych jako dodatek do OC dla rowerzysty proponuje ubezpieczenie roweru Casco. Taka propozycja wydaje się mieć same zalety. Zakres świadczeń zależy od rodzaju wybranej oferty ubezpieczenia rowerowego, jednak znajdziemy tam między innymi: ubezpieczenie roweru od kradzieży, transport uszkodzonego roweru do najbliższego warsztatu, czy też zwrot kosztów naprawy.  Dodatkowo możemy poszerzyć zakres ubezpieczenia o opcję Asisstance, dzięki której możemy liczyć na pomoc po przebiciu dętki lub uszkodzeniu opony.

Ile kosztuje ubezpieczenie rowerowe?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o koszty. Zależą one między innymi od zakresu ubezpieczenia oraz dodatkowych opcji. Ceny podstawowego ubezpieczenia rowerowego, które obejmuje tylko OC dla rowerzysty rozpoczynają się od 20 zł rocznie. Wybierając dodatkowe opcje zostaniemy zapytani o datę zakupu roweru, jego wartość, a także stan techniczny. To od tych składowych będzie zależała ostateczna cena składki ubezpieczenia rowerowego.