Jak wygląda ubezpieczenie zdrowotne dla cudzoziemców?

Zdrowie jest tylko jedno i jak pisał niegdyś poeta, nikt się nie dowie, jak smakuje, póki się nie zepsuje. Dlatego istotnie ważną kwestią jest dbałość przede wszystkim o siebie oraz własne samopoczucie. Jednakże nie zawsze jesteśmy w stanie poradzić sobie ze zdrowotnymi problemami samodzielnie, a niektóre dolegliwości wręcz wołają o interwencję lekarza.

Ubezpieczenie zdrowotne

Kwestia ubezpieczenia zdrowotnego prawdopodobnie nie zadziwia już żadnego Polaka. Wszyscy w zasadzie wiedzą, na jakich zasadach opiera się funkcjonowanie Narodowego Funduszu Zdrowia, a także kto jest uprawniony do korzystania z jego zasobów.

Zdrowie jest tylko jedno i jak pisał niegdyś poeta, nikt się nie dowie, jak smakuje, póki się nie zepsuje

Dzieci, osoby ubezpieczone z racji wykonywania działalności zawodowej, emeryci, renciści – wyliczać w zasadzie można wiele grup społecznych, które nawet niewiele myśląc, mogą śmiało w ramach każdej potrzeby udać się do specjalisty od rozmaitych schorzeń i dolegliwości chorobowych. Jednak sprawa nie zawsze wygląda tak prosto, jakby mogło się zdawać, gdyż na terenie Rzeczypospolitej Polskiej przebywa także wiele obcokrajowców. Oni niekoniecznie muszą prowadzić działalność zarobkową na terenie kraju, a nawet jeśli pracują, to wielu zastanawia się, jak wygląda sprawa ubezpieczenia zdrowotnego.

Cudzoziemcy a NFZ

Ubezpieczenie zdrowotne dla cudzoziemców pod pewnym kątem wygląda podobnie. Obowiązkiem są objęte osoby, które prowadzą działalność zarobkową w naszym kraju. Co to znaczy? Mowa o cudzoziemcach zatrudnionych na terytorium Polski w oparciu o umowę o pracę, zlecenie, dzieło, umowę tymczasową, a nawet – co również się zdarza – prowadzących własną działalność gospodarczą. Takie osoby, choć nie urodziły się w Polsce, są zobowiązane do opłacania składek zdrowotnych, w związku z czym mogą śmiało w razie potrzeby udać się do lekarza i skorzystać z szeregu świadczeń zdrowotnych w takim samym zakresie jak tubylcy.

Ubezpieczenie zdrowotne dla cudzoziemców pod pewnym kątem wygląda podobnie

Istnieje jednak szereg osób zagranicznego pochodzenia, które nie przyjechały do kraju w pogoni za zarobkiem. Skoro nie pracują, pracodawca nie odprowadza składek zdrowotnych, a to oznacza, że teoretycznie nie figurują w bazie NFZ. Jednakże tutaj sprawa staje się nieco bardziej skomplikowana. Istnieje bowiem dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne dla cudzoziemców.

Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne dla cudzoziemców jak sama nazwa wskazuje, nie jest w żaden sposób weryfikowane ani sankcjonowane przez państwo. Znaczy to, że cudzoziemiec niepodlegający obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego może samodzielnie zgłosić chęć korzystania z tegoż elementu systemu. Oczywiście wiąże się to z koniecznością opłacania składek, a także przebrnięciem przez biurokrację przy zgłaszaniu się do ubezpieczenia, jednak w ostatecznym rozrachunku jest jak najbardziej zalecane.