Hulajnoga elektryczna – jak jeździć bezpiecznie?

Hulajnogi elektryczne wypierają powoli tradycyjny transport rowerem. Coraz częściej, zwłaszcza w większym mieście, spotykamy miejsca, gdzie taką hulajnogę możemy wypożyczyć. Wiele osób jednak decyduje się na zakup tego środka transportu. Dzięki hulajnodze nie musimy godzinami stać w korku. Szybciej i przyjemniej pokonamy drogę do pracy, czy na niewielkie zakupy.  Zakup takiej hulajnogi wiąże się z dosyć sporym wydatkiem, warto więc zastanowić się nad zakupem ubezpieczenia dla swojego pojazdu. Mimo, że nie jest to obowiązkowe, lepiej zadbać o odpowiednie zabezpieczenie, by zaoszczędzić sobie problemów związanych z kradzieżą, czy uszkodzeniem hulajnogi.

Jadąc hulajnogą dbaj o swoje bezpieczeństwo i pamiętaj także o ubraniu kasku ochronnego. Maksymalna prędkość, z jaką można się poruszać na hulajnodze, to aż 25 km/h. Łatwo więc o przewrócenie się, czy zderzenie z inną osobą. Dlatego do jazdy na hulajnodze powinniśmy się odpowiednio przygotować, by wszystko odbyło się jak najbardziej bezpiecznie.

Zalety posiadania ubezpieczenia

W momencie, gdy zaczynasz korzystać z hulajnogi, automatycznie stajesz się uczestnikiem ruchu. Ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej pozwoli poczuć Ci się bezpieczniej, a także ochroni przed różnymi sytuacjami, które mogą być nieprzyjemne.

Przemieszczając się hulajnogą elektryczną należy dbać o bezpieczeństwo swoje, a także innych uczestników ruchu

Gdy poruszasz się po chodniku, w łatwy sposób można spowodować wypadek. Wykupiona polisa może w takim przypadku pokryć szkody. 

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym obejmuje ochronę przed szkodami rzeczowymi i osobowymi. Jeśli więc, jadąc hulajnogą spowodujesz wypadek, zderzysz się z inną osobą, czy się przewrócisz, ubezpieczenie pokryje koszty naprawy.

Warto zaznaczyć, że w niektórych przypadkach, ubezpieczenie nie zadziała. Do takich wyjątków zaliczamy między innymi:

  • spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu
  • spowodowanie strat umyślnie lub poprzez zaniedbanie
  • wyrządzenie szkody osobom bliskim, np. w wyniku wyścigów.

Ubezpieczenie od kradzieży

Hulajnogi elektryczne wypierają powoli tradycyjny transport rowerem

Rynek związany z hulajnogami elektrycznymi cały czas się rozwija. Rośnie świadomość ludzi związana z dbałością o środowisko, stąd też coraz większy popyt na elektryczne środki transportu. Zaletą hulajnóg jest także możliwość ominięcia korków, dzięki czemu nie tracimy cennego czasu. Producenci wymyślają coraz lepsze rozwiązania, przez co wartość tych pojazdów rośnie. Bardzo często jest tak, że nowa hulajnoga kosztuje więcej, niż niejeden dobry rower. Warto więc rozważyć zakup ubezpieczenia hulajnogi od kradzieży.

Polisa mieszkaniowa uwzględnia ubezpieczenie ruchomości domowej do której można zaliczyć właśnie między innymi hulajnogi elektryczne. Posiadając ubezpieczenie, możemy uzyskać nawet do 10 000 zł odszkodowania. 

Pozostawiając swoją hulajnogę należy odpowiednio ją zabezpieczyć, tak, jak robimy to z rowerem. Niestety, ze względu na dużą wartość, często zdarza się tak, że nasz pojazd zostaje skradziony. Dobrze, gdy pomyślimy o tym wcześniej i ubezpieczymy swoją hulajnogę od kradzieży, nim będzie za późno.

Na dzień dzisiejszy nie istnieją stosowne regulacje prawne dotyczące hulajnóg. Nie ma więc stosownej oferty przygotowanej przez ubezpieczalnie. W takim przypadku, jeśli chcesz zapewnić sobie ochronę ubezpieczeniową, należy wykupić polisę OC w życiu prywatnym oraz ubezpieczenie NNW.

Przemieszczając się hulajnogą elektryczną należy dbać o bezpieczeństwo swoje, a także innych uczestników ruchu. Pamiętaj więc o kasku oraz u ubezpieczeniu, które zabezpiecza użytkownika przed odpowiedzialnością finansową, gdy wyrządzi szkody.