Dlaczego ubezpieczenie w góry to konieczność podczas urlopu?

Jak wynika z corocznych danych TPN, preferencje urlopowe Polaków zmieniają się w sposób dynamiczny (więcej). Obecnie znaczna większość turystów swój wolny czas woli spędzić w górach niż nad morzem. Nic w tym dziwnego. Góry zachwycają swoją surowością, pięknymi widokami i mnogością tras o każdym poziomie trudności. To samo tyczy się miłośników sportów zimowych, którzy właśnie w górach mogą oddać się swojej pasji. Przy tym wszystkim nie możemy jednak zapomnieć o zabezpieczeniu swojego zdrowia i życia. Taką ochronę daje nam ubezpieczenie w góry.

Zakres ubezpieczenia w góry

Dedykowane ubezpieczenie w góry to podstawowa ochrona każdego turysty bez względu na to, czy podróżujemy latem w celu oddania się wędrówkom, czy w zimę, by poszaleć na nartach czy desce. Dzięki ubezpieczeniu górskiemu możemy ograniczyć ryzyko nieszczęśliwego zdarzenia i ogromnych kosztów, które stanowią konsekwencje wszystkich nieszczęść w górach. Jaki jest zakres ubezpieczenia górskiego? Przede wszystkim:

  • Pokrycie kosztów akcji ratunkowych, w tym akcji z wykorzystaniem helikoptera,
  • Koszty leczenia i rehabilitacji po wypadku w górach,
  • Odpowiedzialność cywilna za szkody osobowe i szkody mienia,
  • Koszty transportu do kraju.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie ubezpieczenia górskiego

To, na co powinniśmy zwrócić uwagę przy wykupie ubezpieczenia w góry, jest zależne od sposobu, w jaki spędzimy swój wolny czas, a także destynacji górskiej. Jeśli ograniczymy się tylko do wycieczki w polskie góry, możemy zaoszczędzić na koszcie polisy, eliminując takie kwestie jak właśnie transport do kraju czy ochrona w przypadku wspinaczki wysokogórskiej. Pamiętajmy jednak, by każdorazowo weryfikować sumę ubezpieczenia, a także potencjalne wyłączenia, które nie kwalifikują się do wypłaty świadczenia. Największą uwagę powinniśmy zawsze przykładać do kwestii ratownictwa górskiego. Koszty akcji ratunkowej w górach słowackich są niezmiernie wysokie i wiele już słyszało się o sytuacjach, gdy nieszczęśliwy wypadek spowodował konieczność wydania oszczędności życia na pokrycie akcji ratunkowej. Wybrane ubezpieczenie powinno zawierać koszty ratownictwa na kwotę wyższą niż 5 tysięcy Euro.

Korzyści wynikające z wykupienia ubezpieczenia górskiego

Góry to najbardziej wymagający teren, zarówno latem, jak i zimom. To właśnie w górach dochodzi do największej liczby wypadków i choć koszty ratownictwa w polskich górach są bezpłatne, to jednak leczenie, rehabilitacja może już nas słono kosztować. Jeśli jednak wyruszamy na podbój gór za granicą, nieważne czy na Słowacji, czy w Alpach, ubezpieczenie górskie to pierwsza rzecz, o której powinniśmy pomyśleć, planując wyjazd.